Zawady Oleckie

W głębi puszczy są nawet żubry - najprościej spotkać je w zagrodzie w Wolisku :) - a w okolicy wilki, ale jak zawsze skryte. Słychać je czasem i widać po reakcji psów, że to wilki. Dużo też okolicznych opowieści, jak to zjadły krowę, albo po jakimś psie mokra plama została, albo o suce owczarku niemieckim, która poszła z basiorem. Czasem widać ich tropy. Zimą można je znaleźć zwłaszcza w głębi puszczy.

więcej tropów w niusie Wyprawa wgłąb puszczy

Bywają też blisko nas. Przed Sylwestrem 2012 roku sąsiadka znalazła na skarpie nad swoim domem takie ślady podążające za tropami sarny. Gdy przyszliśmy je obejrzeć, były już niestety rozmyte.

można obejrzeć Więcej tropów wilka

Żubra też łatwiej spotkać w głębi puszczy. Najłatwiej nad jeziorem Wolisko w Ośrodku Hodowli Żubrów:), gdzie rozmnażano a następnie wypuszczono te zwierzęta na wolność, a co roku latem kilka sztuk zamykanych jest w zagrodzie, więc jadąc tam można mieć pewność, że spotka się z żubrem. Stado liczy dziś około 50 sztuk. Wstyd przyznać, ale nigdy tam nie byliśmy. Zdjęcia poniżej są autorstwa naszych gości - Kasi i Grzegorza.

więcej zdjęć w niusie Wolisko 2008

We wrześniu 2016 nasi goście uwiecznili innego żubra:

z więcej jego zdjęć w niusie Żubr z Woliska

Niestety żubry z Puszczy Boreckiej są zagrożone i to wstyd powiedzieć, że ze strony leśników, którzy mieli je chronić. Artykuł tu:

<< wstecz   << back   << zurück

kontakt

 
zubry.txt · ostatnio zmienione: 2017/02/22 13:52 przez ania